The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

piątek, 28 października 2011

Warszawa latem 1947 r.

Właśnie dostałam namiar i link do stronki pokazującej odbudowywaną Warszawę. Zdjęcia zrobione latem 1947 roku. Ci, co mają konto na fejsbuku to pewnie znają. Ja nie mam, ale mam przyjaciół w internecie, którzy dzielą się ze mną takimi rzeczami (dzięki Zoltan). Więc i ja się dzielę: http://pokazywarka.pl/hi4dlh/.

 http://pokazywarka.pl/hi4dlh/

Powiem Wam szczerze, że te pozbawione tynków i ozdób kamienice przypominają mi dzięń powszedni na Pradze. W niektórych miejscach nic się nie zmieniło od 1947 roku... Równie dobrze te zdjęcia mogły być zrobione wczoraj.

14 komentarzy:

 1. Szkoda, że te fotki nie są podpisane. Ciężko jest się domyśleć co pokazują. Jednak zdjęcia Cobba nie mają takiej mocy jak Sempolińskiego...

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dzięki" kolorowi te zdjęcia są bardziej upiorne, niż te lepiej znane (większości z nas) czarno-białe, do których po prostu przywykliśmy - niezależnie od tego, jak strasznie to może brzmieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisy można znaleźć tu: https://www.facebook.com/WarszawaNieznana i tu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150325663587093.334866.315289652092&type=3 częściowo zgadywane, rzecz jasna.
  Znalazłam jeszcze na stronie LIFE fotki Warszawy po kampanii wrześniowej, są też na portalu Warszawa.1939.pl.
  Kolorowe czy czarno białe - są wstrząsające...

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem powojennej Warszawy i jej odbudowy wystawę w Domu Spotkań z Historią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Kapitanie. Jak donosił Marcin na GTWb wystawa do 15 listopada 2011 http://gtwb.org/index.php?z=w&w=372. Muszę się wybrać wreszcie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Też to dostałem a w ogóle teraz w DSH jest jeszcze wystawa zdjęć z lat 1945-7, TRZEBA IŚĆ, AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. za..niesamowita sprawa! świetne odkrycie!
  dzięki za przekaz!

  mnie też ciekawi, gdzie były zrobione niektóre foty - zwłaszcza te na ze skarpą i Wisłą (?). ten domeczek np. - Bielany jakieś?

  OdpowiedzUsuń
 8. Co za czasy - żeby się czegoś dowiedzieć, czeba założyć konto na fejsbóku...

  OdpowiedzUsuń
 9. Można też śledzić portal www.warszawa1939.pl i się stamtąd dowiedzieć, że na jutjubie jest filmik z opisami do zdjęć:

  http://www.youtube.com/watch?v=2XYM0ufm5aw

  OdpowiedzUsuń
 10. @Er - ten domeczek, to podobno Serock czy coś takiego. Jak podejrzysz w linkach na fejsbuku, to tam ktoś odnalazł i są zdjęcia, jak to wygląda dziś. Chociaż, może lepiej nie oglądać... W każdym razie dom stoi.

  OdpowiedzUsuń
 11. @I am I - mnie też to wk... drażni. Ale nie po to skasowałam konto na Naszej Klasie, żeby zaistnieć na Facebooku. Nie czuję takiej potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Marcinie - przecież właśnie o Tobie wspominałam kilka komentarzy wyżej... :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Psiamać film usunięty przez użytkownika. Mnie się tylko parę udało zidentyfikować.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest już nowa wersja - http://www.youtube.com/watch?v=bh2eeZfZDVU

  OdpowiedzUsuń