The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

czwartek, 23 sierpnia 2012

Tu była ulica...

Wiem, że w otoczeniu PKiN-u istnieją ślady świadczące o tym, jak przebiegały w tym miejscu ulice przed wojną, zanim wyburzono to, co zostało z powojennych ruin i postawiono Pałac. Widziałam zdjęcia w sieci, ale dziś spróbowałam odnaleźć te miejsca samodzielnie. Nie do końca mi się udało, bo znalazłam tylko to:Widok na PKiN od strony ul. Świętokrzyskiej (a raczej tego co z niej teraz zostało). Po prawej stronie fontanny jest pomnik Janusza Korczaka, bardzo wzruszający zresztą. Może ktoś mi podpowie gdzie szukać tych znaków dawnych ulic? Z góry dziękuję.

5 komentarzy:

 1. Tu szukać. Polecam wersję z zaznaczonymi budynkami.
  http://www.warszawa1939.pl/index_fotoplany.php

  OdpowiedzUsuń
 2. Tzn tu jest siatka ulic i chyba po niej najlepiej się poruszać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za podpowiedź dziękuję.
  W serwisie mapowym (http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Historical) też można podejrzeć jak po Pałacu Kultury przebiegały przedwojenne ulice. Gdzieś też czytałam, że w architekturze przestrzeni wokół PKiN można odnaleźć ich cienie, ale nie wiem czy to nie była przesada.
  W każdym razie na pewno można ustawić się w takich miejscach pod Pałacem, żeby stać w osi ul. Złotej czy ul. Chmielnej. Próbowałam właśnie tego. Ale gorzej np. z ul. Wielką, która nie wychodziła poza obrys PKiN-u.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Oprócz tego w bruk bądź w asfalt wmurowane są także tablice informujące o tym, że w danym miejscu przebiegała dawniej ulica. Takich tabliczek jest przynajmniej trzy i oznakowują miejsca, gdzie była ul. Chmielna, ul. Pańska oraz ul.Zielna. Drugi typ tablic upamiętnia nieistniejące skrzyżowania ulic: Chmielnej i Zielnej, Chmielnej i Wielkiej, Wielkiej i Śliskiej". http://warszawa.wikia.com/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiam się że część tych tabliczek może być czymś przykryta/zastawiona. Ale szczerze mówiąc, nie szukałem ich nigdy. Choć gdybym miał szukać w terenie, to pewnie z wydrukiem fotoplanu przedwojennego :)

  OdpowiedzUsuń