The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

czwartek, 15 grudnia 2011

Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu

Ze zgrozą stwierdziłam dziś, że dla wielu ludzi jest to czarna magia. Zaobserwowałam to na własne oczy, więc wiem, co mówię. Może biedy byłoby pół, gdyby nie działała sygnalizacja świetlna, bo wtedy wszyscy siłą rzeczy skupiają się na tym gościu z gwizdkiem. Ale w tym wypadku sygnalizacja niestety działała, więc policjant sobie, a ludzie sobie. Zwłaszcza piesi. Pomimo, że policjant kierujący ruchem pokazywał, że dla ich kierunku ruchu jest "zielone", to sygnalizator na przejściu wyświetlał czerwone, więc wszyscy stali równym murem. Wleźli na jezdnię jak jedn mąż, kiedy zapaliło się zielone na sygnalizatorze. Co gorsza kiedy policjant pokazał wolną drogę dla skręcających, co wiązało się z przejazdem pojazdów przez kolejne przejście dla pieszych, po przejechaniu przez skrzyżowanie, to i tak pierwszy kierowca musiał się natychmiast zatrzymać, bo stada baranów, które ruszyło do przodu "bo mają teraz zielone", nie był w stanie zatrzymać nawet funkcjonariusz straży miejskiej, chociaż rozłożył szeroko ramiona. Już otwierałam usta, żeby krzyknąć "Stój!", ale i tak bym nie zdążyła, bo zadziałał instynkt stadny i stado ruszyło "za ogonem", a pierwsza na jezdnię wlazła nie oglądając się na nic innego poza zielonym ludzikiem na sygnalizatorze, dotknięta nieśmiertelnością moherowa babcia. 
Zgroza, naprawdę zdjęła mnie zgroza i jeszcze dłuższą chwilę pozostawałam w szoku, jacy ludzie są tępi i NIEPRZYSTOSOWANI do życia w mieście! Podobno istnieje coś takiego, jak wychowanie komunikacyjne w szkołach. Oby! I mam nadzieję, że się ludzie czegoś na tym nauczą, a potem zastosują w codziennym życiu. Nie pierwszy raz spotykam się z sytuacją kiedy stwierdzam, że piesi też powinni przechodzić coś na kształt kursu na prawo jazdy. Obowiązkowa powinna być nauka znaków drogowych, tzw. poziomego oznakowania jezdni, a przede wszystkim sposoby bezpiecznego i bezkolizyjnego poruszania się po ulicach i chodnikach oraz w sąsiedztwie ścieżek rowerowych (!), no i wreszcie nauka zachowania się na skrzyżowaniu, na którym ruchem kieruje policjant. Kiedyś widziałam na Demotywatorach taki obrazek z przyspieszonym kursem poruszania się po mieście i w komunikacji miejskiej dla początkujących użytkowników miasta, może znajdę, to tu wkleję. Bardzo pouczający. Tymczasem załączam link do ściągawki z przepisów ruchu drogowego wraz z obrazkami, z którego można się dowiedzieć co pokazuje nam osoba kierująca ruchem.
A tak przy okazji: sygnalizacja świetlna, to tylko trochę metalu, szkła i prąd elektryczny. Policjant czy inna osoba kierująca ruchem TO CZŁOWIEK, NA KTÓREGO SPADA ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TWOJE BEZPIECZEŃSTWO. Proszę to wziąć pod uwagę, jak następnym razem na skrzyżowaniu będzie słychać gwizdek.

11 komentarzy:

 1. wychowanie komunikacyjne w szkołach: spójrz w lewo, potem w prawo, potem w lewo, potem w prawo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Iii tam, jako pieszy w ogóle nie patrzę na żadne światła ani milicję, tylko czy nic nie jedzie. I zdanżam. I Pani zdanża. O!

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie mię psujom dydaktykie...

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja za to jestem za wprowadzeniem lewego pasa na chodniku dla ludzi, którzy chodzą szybszym tempem. Środkowy dla średniego tempa. Prawy pas niech będzie dla niemot, które nie wiedzą, dokąd idą i którym myli się lewa noga z prawą, względnie stają dokładnie na środku i obracają się wokół własnej osi.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja będę z MG34 chodził i strzelał do tych co za wolno się na swojem pasie poruszają!

  Ale fakt faktem przydałoby się we szkołach wprowadzić naukie języka migowo-milicyjnego. Bo ja tam nie rozumię czy jak machnie mi lewa ręką to mam s.....obie iść przez pasy czy mam nie iść i w ogóle...

  OdpowiedzUsuń
 6. Albo po prostu powinno się dawać policmajstrów w wersji z napisami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Marcinie, zaraz rozlegną się głosy żeś pan dyskryminant jakiś. A co z analfabetami i stamtądbylcami w mowie polskiej nieuczonemi?

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozpuścić w kwasie siarkowym. Poza tym nic do nich nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 9. No to jest słuszna koncepcja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nnnnooo ttoooo ssssszszemmmiennnehoo...

  OdpowiedzUsuń